Soil Blocker: Revoluční pomůcka pro vaši zahradu

Pokud jste zahradnický geek, určitě jste už slyšeli o nástroji, který si pomalu, ale jistě získává své místo v zahradnických kruzích – Soil Blocker, nebo jak mu familiárně říkáme „kostkovač“. Tento praktický nástroj, který na nás skáče na sociálních sítích čím dál tím častěji, ale není jen krátkodobým trendem. Při bližším zkoumání jsem zjistila, že má svou dlouholetou tradici a představuje účinný způsob, jak efektivně pěstovat silné a zdravé rostliny. Pojďme si říct, proč by neměl chybět ani ve vaší zahradě.

Co je to Soil Blocker?

V jednoduchosti je krása. Soil Blocker je ruční formička, se kterou vytvoříte pevné hliněné kostky, do kterých přímo zaséváte semínka. Jakmile vám vzejdou zdravé mladé rostlinky, můžete je snadno přesadit do volné půdy, květináče – zkrátka kamkoliv. A jaké jsou jeho výhody? Není jich málo.

(c)hortikula.cz

Výhody Soil Blockeru

  • Méně plastového odpadu: Každý plastový sadbovač, který nemusíte koupit, se počítá!
  • Neomezené možnosti: Kolik máte místa na parapetu nebo v pařeništi? To je jediné, co vás může limitovat. Soil Blocker vám umožní vyrobit tolik kostek, kolik potřebujete, a to každý rok.
  • Zdravější rostliny: Kostky z hlíny podporují přirozený růst kořenů. Kořeny se na rozdíl od těch v květináčích neomotávají kolem stěn, ale rostou volně, což vede k silnějšímu kořenovému systému. Navíc dostávají dostatek kyslíku a přebytečná voda snadno odteče – hniloba kořenů už nebude problém.
  • Je krásný: Kromě funkčnosti má i šmrnc – kvalitní nerezová pomůcka bude vypadat stylově ve vaší kůlně (osobní poznatek!).

Jak použít Soil Blocker?

Používání Soil Blockeru je snadné a rychlé. Potřebujete jen několik základních věcí: Soil Blocker, substrát, vodu a tác se zvýšeným okrajem. Pro jednoduchý začátek můžete použít koupený výsevní substrát, který přesijete, zalijete vodou a promícháte. Konzistence by měla být taková, že z něj snadno vytvarujete hliněnou kouli, která při zmáčknutí lehce pustí vodu.

Pokud je substrát příliš sypký, přidejte trochu zahradní hlíny. Pokud je naopak příliš hutný, přidejte písek nebo kokosové vlákno. Jakmile máte připravené kostky, můžete zasít semínka – jedno do každé jamky, nebo více, podle vaší potřeby. Nakonec je lehce přikryjte směsí.

Výroba vlastního substrátu pro Soil Blocker

Pokud se cítíte kreativně, máte skvělou příležitost vyzkoušet si výrobu vlastního substrátu. Inspiraci jsme převzali od britského zahradníka Montyho Dona, který ve svém pořadu Zahradníkův svět představil kostkovač anglické firmy Ladbrooke a přidal k tomu i svůj recept na výsevní směs. Video z pořadu najdete zde.

Substrát Montyho Dona pro Ladbrooke:

  • 1 díl hlíny ze zahrady
  • 1 díl listovky
  • 1 díl zahradního kompostu
  • 1 díl vermikulitu
  • 4 díly kokosového vlákna (lisované)

Než začnete, ujistěte se, že žádná z těchto složek neobsahuje velké kusy. Doporučuji hlínu a kompost přesít, kokosové vlákno jemně promnout mezi prsty. Vše důkladně promíchejte, přidejte vodu, a jakmile dosáhnete správné konzistence, můžete začít vytvářet hliněné kostky.

Nemáte po ruce vermikulit? Nevadí. Zkuste ho nahradit perlitem nebo menším množstvím písku. Jak říká Monty: „Tento substrát není nejlepší, ale mně naprosto vyhovuje.“ Nebojte se proto experimentovat a najít si vlastní poměr, který bude nejlépe vyhovovat vám. Hlavní je, aby směs nebyla ani příliš lehká, ani příliš hutná.

Soil Blocker je praktický, ekologický a elegantní nástroj, který může významně zlepšit způsob, jakým pěstujete rostliny. Ať už se rozhodnete používat hotový substrát nebo si namícháte vlastní, jedno je jisté – vaše rostliny vám poděkují. Tak proč ho nevyzkoušet ještě dnes?

Článek sepsala: Tereza

SDÍLET :

WhatsApp
Facebook
Pinterest
Pocket
Email
TISK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *