ptačí budky

Podzimní péče o ptactvo: Vyvěšování budek

Podzim je ideální doba, kdy začít přemýšlet, jak pomoci ptactvu ve své zahradě. S přikrmováním můžeme ještě chvíli počkat. Teď je správný čas vyvěsit ptačí budky! Je jedno, jestli oprášíte nářadí v dílně nebo koupíte budku hotovou. Před instalací je dobré si projít rady povolanějších.
Abychom vám ušetřili čas, prošli jsme je za vás a sepsali jsme pár tipů, které vám pomohou přilákat do zahrady nové obyvatele.

Proč vyvěšovat ptačí budky na podzim?

Když máte zahradu v blízkosti lesa, ptáci si nejspíš najdou své úkryty sami. Pokud chcete nabídnout útočiště těm, kteří ve vaší lokalitě přirozenou skrýš nemají, na řadu přichází budky.
Teď je ten správný čas instalovat dřevěnou budku, do které chcete přilákat ptáky na jarní hnízdění. Budka stihne tzv. opršet a lépe tak splyne se svým okolím. Zároveň je velká šance, že některé druhy, jako například sýkorky, si vyhlídnou své jarní obydlí už teď a může jim poskytnout i útočiště před zimními mrazy. Pokud hnízdící budku pověsíte až na jaře, ptáci ji mohou ignorovat a s velkou pravděpodobností ji obsadí tažné druhy vracející se z teplých krajin.

Jak vysoko budku umístit?

Nejběžnější výška pro umístění budek je 2-3 m. Tato výška vám zajistí i pohodlné posezónní čištění. Jde-li o frekventovanější místo, pověste ji klidně i výš. Pokud chcete „ubytovat“ specifický druh, zjistěte které umístění preferují. Dudci potřebují nižší vletovou výšku kousek nad zemí, zatímco sovy hnízdí v 6-8 m. S každým druhem také přichází různé nároky na tvar a velikost budky. Chystáte se vyrobit vlastní budku nebo hledáte tu správnou? Doporučujeme prostudovat velmi užitečnou příručku pana Zasadila, kde najdete i tipy na zavěšení.

TIP: Pro zavěšení lze využít kromě háčků také přivrtanou lištu, která zajistí větší stabilitu. Budku upevněte rovně nebo s mírným sklonem dopředu (mezi horní čas budky a kmen dejte klínek), abyste zamezili zatékání vody do budky. Zarůstání hřebíků do kmene se dá předejít použitím podložek pod hlavičky.

Jak vybrat místo pro budku?

Důležité je najít místo, které ptákům poskytne bezpečí, a kde neaplikujete chemické postřiky. Vletový otvor orientujte ideálně po směru převládajících srážek, ke světlu, v případě svažitého terénu po svahu. Budky nemusíte věšet pouze na stromy, stejně dobře je můžete ukrýt do živého plotu nebo do vysokých okrasných travin. Pro tyto případy osobně volíme místo dřevěné budky pletený hnízdící vak, který je lehčí. Plánujete v zahradě víc budek, ale nechcete budovat na stromě ptačí „panelák“, který vám obsadí stejný druh? Odborníci doporučují umístit budky alespoň 15 metrů od sebe, případně na opačné konce zahrady.

Jaká výsadba přiláká ptáky do zahrady?

Předpokládáme, že v zimě u vás mají ptáci v krmítkách hody. V létě a na podzim by se měli obstarat sami. V tom jim může pomoct pestrá skladba zahrady. Kombinujte ovocné stromy, jehličnany, trvalkové záhony, nesekaný a sekaný trávník, květinovou výsadbu a trochu toho provozního nepořádku. Taková hromada dřeva nebo větví může být výborným úkrytem nebo zdrojem pro stavění hnízd.
Na podzim je dobré nechat na stromech pár jablek. Jestli máte jeřabinu nebo se vám někde vine břečťan, jejich bobule jsou vyhledávanou ptačí potravou. Z trvalek ocení levanduli, šalvěj nebo třapatky – echinaceu i rudbekii. Po odkvětu je nestříhejte, na jejich semenech si pochutnají. A úplně nejlepší je nechat v zahradě i odkvetlou slunečnici. Svou potravu hledají také v květinových záhonech, které lákají hmyz, u kompostů nebo v mulčovací borce.

TIP: Stáhněte si aplikaci na rozpoznávání ptáků. Ta pomůže vám i dětem identifikovat druhy, které vaši zahradu navštěvují. Vyzkoušejte českou aplikaci Atlas ptáčkaře!

Na závěr

Pojďme si tedy shrnout co je dobré vědět o správném vyvěšení ptačí budky:

  • ujasněte si pro jaký ptačí druh budku vybíráte
  • podle toho také zvolte výšku a místo umístění
  • budku upevněte otvorem po směru častých srážek a mírně ji nakloňte dopředu, aby do ní případně nezatékala voda
  • pokud vyvěšujete víc budek, volte dostatečnou vzájemnou vzdálenost
  • na konci léta nebo na začátku podzimu všechny budky zkontrolujte, vyčistěte a opravte
  • zkuste vysadit do zahrady víc druhů, které můžou ptákům nabídnout přirozenou potravu

Chcete se dozvědět o ochraně ptactva víc? Užitečné tipy pro ochranu ptactva doporučujeme prostudovat web České ornitologické společnosti, kde jsou k dostání i speciální nálepky proti nárazu na okna.

Zdroje:

Zasadil, Petr. (2001). Ptačí budky a další způsoby zvyšování hnízdních možností ptáků.

www.birdlife.cz

SDÍLET :

WhatsApp
Facebook
Pinterest
Pocket
Email
TISK