Na svůj balkón chodím nejraději brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je na ulici největší klid a pokaždé si s sebou vezmu šálek čaje. Právě tyto chvilky jsou důvodem, proč jsem si potřebovala vyrobit speciální čajový stolek.
Jde o jednoduchý postup, při kterém výsadbu v nádobě doplníte kamennou destičkou, dostatečně rovnou a velkou, aby udržela oblíbený hrnek. Je to skvělý způsob, jak vytvořit originální zahradní nábytek, ale také jak změnit samotné vnímání rostlin. Jak jim být o kousek blíž. Tento skvělý nápad pochází, stejně jako naše loňské balkónové jezírko, z hlavy anglického zahradníka Adama Frosta.
Návod je velmi jednoduchý a nabízí nekonečně mnoho kreativních řešení. Pokud chcete oživit svůj balkón či terasu, nebo hledáte nápad na osobitý dárek, zkuste to taky.
Co jsme použily :
• 8l pozinkované vědro s kruhy
• Zbytky říčního štěrku z balkónového jezírka
• Zbytky mulčovací vlněné deky ze záhonu
• Zahradnický substrát
• Mix sukulentů (sempervivum, jovibarba)
• Kousek břidlicové dlaždice
Z nářadí nám stačilo :
• Kladivo
• Hřebík
• Zahradní lopatka
Nádoba pro čajový stolek
Zatímco Frost neohroženě osazuje velkou pozinkovanou vaničku, my jsme se uchýlily ke skromnější variantě. Vybraly jsem pozinkované 8l vědro s kroužky. Je malé, ale dostatečně velké pro jeden hrnek, a výška se hodí k mému balkónovému křeslu. Proto, když budete vybírat nádobu, zvažte, kde ji chcete postavit a kolik šálků na ní potřebujete odložit. Jinak se řiďte tím, jestli se vám líbí, nebo ne.
Vrstvy pro výsadbu
Protože jsme chtěly tento stolek vytvořit bez dalších nákupů, pracovaly jsme s tím, co je po ruce. Vzaly jsme zbytek substrátu, štěrk z loňského jezírka, kusy mulčovací deky ze zvýšeného záhonu. Vlastní výpěstky netřesků dovezla máma.
Při tomto typu výsadby, zvláště při použití netřesků, bylo důležité myslet na drenážní vrstvu, která umožní odtok přebytečné vody. Než jsme tedy začaly, udělaly jsme do dna nádoby několik otvorů. Pokud nemáte hrubý plech, stačí k tomu stovkový hřebík a kladivo stejně jako nám. I když jsme zvažovaly, že tento krok úplně vynecháme, nakonec jsme dno vědra obětovaly. Tím pádem máme nový květináč, který najde bezpochyby uplatnění i v budoucnu.
Na dno vědra jsme nasypaly hrubší říční štěrk v cca 10 cm vrstvě. Aby nám substrát nepropadal štěrkem, pojistily jsme tuto vrstvu zbytky mulčovací deky, kterou jsem dala loni pod jiřiny. Na tuto vrstvu jsme následně nasypaly substrát. Použily jsme klasický zahradnický substrát. Pro netřesky by ho ale bylo dobré promíchat ještě s pískem.
Substrát jsme dosypaly po okraj nádoby. Časem trochu klesne a výsadba by pak byla příliš utopená. Není také od věci lehce utlačovat substrát už během přisypávání.
Jak vybrat rostliny
Pro tento typ výsadby jsou netřesky velmi dobrou volbou. Jsou nenáročné na údržbu, zvládnou přímé slunce, jsou nízké a je jich opravdu nepřeberné množství. Pokud nejste fanoušci netřesků, vyberte si jiné nízké skalničky nebo bylinky. Jen je dobré mít na mysli, jaký substrát je pro dané rostliny vhodný. Nám zbyly výpěstky z loňska. Po zimě bylo jen potřeba očistit spodní část rostlin od suchých listů.
Než jsme začaly se sázením, umístily jsme vybraný odkládací kámen na substrát a rostliny jsme rozmístily kolem něj. Proto aby se nám podařilo vytvořit harmonický celek, soustředily jsem se primárně na kombinaci barev a střídání velikostí. Netřesky jsme umístily tak, aby fungovaly ve vzájemné kombinaci i v celku. Začaly jsme s velkými kusy, potom středními a zbylá místa jsme vyplnily nejmenšími kousky. Jakmile byla kompozice hotová, všechny kousky jsme opatrně zasadily. Zbylá volná místa jsme doplnily mechem. Celek tak působil kompaktně. Jestli se bude netřeskům dařit, vzájemně se poté propojí do jednolité krajiny.
Nakonec je ještě dobré prostor kolem a pod rostlinami zasypat jemným štěrkem. Ten udrží vlhkost od spodní části rostlin.
Pak už jen zbývalo vyzkoušet, jestli destička zvládne udržet sodovku na oslavu.
Článk napsala a pracovní sílu zmobilizovala: Tereza
Odborný dohled zajistila: Blanka